شیر سه راهه موتوری

شیر سه راهه موتوری


شیرهای سه راهه موتوری

شیر سه راهه موتوری

شیر سه راهه موتوری به منظور کنترل میزان گذر سیال ( دبی ) استفاده می شود که این ویژگی می تواند از هدر رفت میزان سیالاتی مثل آب جلوگیری کرده و نسبت به صرفه جویی در مصرف آن گام مهمی برداشت.

از انواع شیرهای سه راهه موتوری می توان به دو نوع خطی و دَوَرانی اشاره کرد که به لحاظ عملکردی هر کدام از این شیرها به دو مدل مخلوط کننده ( Mixing ) و جداکننده ( Diverting ) تقسیم می شوند.

برندهای موجود در بازار ایران هانیول، دانفوس، زیمنس و رجین هستند که هر یک از آن ها سهم بزرگی از صنعت تهویه مطبوع ( Hvac ) کشور را به خود اختصاص داده اند.

شیر سه راهه موتوری از نظر نحوه اتصال به دو نوع دنده ای ( رزوه ای ) و فلنجی تقسیم می شود که محدوده ی سایزی آن ها از ۱/۲ تا ۸ اینچ می باشد.

فشار نامی ( Pn ) قابل تحمل شیرهای سه راهه موتوری در برندهای فوق الذکر متفاوت بوده به گونه ای که محدوده آن از ۶ تا ۴۰ بار می باشد که بر مبنای نوع و حداکثر دمای سیال انتخاب می شوند.

نحوه باز و بست این شیرها به وسیله یک محرک یا عملگر الکتریکی ( Electrical Actuator ) است به گونه ای که به واسطه ی سیگنال برق دریافتی شیر باز و بسته می شود.

محرک الکتریکی شیر سه راهه موتوری به دو نوع تدریجی ( Modulating ) و دو ضعیتی ( On / Off ) تقسیم شده که بر اساس مدار برق محل مورد استفاده انتخاب می شود.

سیگنال عملگر الکتریکی شیرهای سه راهه دارای انواع مختلفی بوده که از میان آن ها می توان به ( ۱۰ – ۰ ) ولت و ( ۲۰ – ۴ ) میلی آمپر اشاره کرد.

این شیرها مناسب سیالاتی مانند : آب، بخار و روغن داغ بوده که با توجه به دمای سیال جنس بدنه آن ها به برنجی و چدنی تقسیم می گردد.